ImageMagick sunucu bazlı resim convert işlemlerinde en çok kullanılan platform diyebiliriz. Çoğu haber scripti bu fonksiyonu kullanır. Büyük çapta resimlerin convert işlemini, exe tabanlı bir programcık ile üstlenir.

WHM üzerinden yapılan kurulumun en önemli özelliği, en son kararlı versiyona ulaşabilmesidir. WHM üzerinden modulü yönetebilir güncelleyebilir ve hatta silebilirsiniz. Imagemagick bir PHP Pecl modulüdür. PHP Pecl modülleri, WHM üzerinde, Software > Module Installer bölümünde yer alır.

WHM / cPanel üzerinden ImageMagick kurulum işlemi için ;

WHM üzerinde Software > Module Installer bölümünde PHP pecl seçeneğinin yanında bulunan Manage seçeneğine tıklayınız. Alt bölümde yer alan Install a PHP Pecl adlı arama sekmesine, imagick yazınız ve Install Now butonuna tıklayınız. Böylece imagick kurulumunu gerçekleşmiş olacaktır. WHM üzerinde bu kurulumu gerçekleştiremez iseni bir diğer yöntem olarak ;

SSH üzerinden ImageMagick kurulum işlemi için ;

Kontrol komutu :

/scripts/checkimagemagick

Kurulum komutu :

/scripts/installimagemagick

Versiyon öğrenme komutu :

/usr/bin/convert –version

ImageMagick kurulumunu sunucu üzerinden kaldırmak için ise ;

WHM üzerinde Software > Module Installer bölümünde PHP pecl seçeneğinin yan tarafında bulunan manage seçeneğine tıklayınız. Alt kısımda yer alan listede  imagick karşınıza gelecektir, bu bölüm üzerinden Uninstall butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.