mysql-replaceBazı zamanlar var olan MySQL veritabanınız içerisinde yer alan sabit kelimeler ile ilgili değişiklik yapmanız gerekebilir. Bu duruma örnek olarak WordPress sistemi kullanıyorsunuz ve sitenizin adresini değiştirdiğiniz var sayılır ise veritabanı içerisinden de topluca değişiklik yapmanız gerekecektir. PhpMyAdmin arayüzü üzerinden maalesef veritabanı içerisinde tüm tablo ve kolonlar içerisinde böyle bir işlem gerçekleşememektedir. Bu uygulamada yardımımıza Mark Jackson tarafınca yazılmış olan MySQL Search & Replace Tool veritabanı içerisindeki tüm tablo ve sütunlar içerisindeki değişiklik işlemlerini gerçekleştirmemize yardımcı olacaktır.

İşlem öncesi mutlaka veritabanınızın yedeğini almanızı öneririm. Çünkü herhangi bir yanlış işlem sonucunda geri dönüş yapılabilmesi mümkün olamayacaktır.

Gerekli yedekleme işlemi sonrasında ;

http://www.enderkahraman.com/download/php/mysql-replace.zip

Adresi üzerinden ilgili scripti indirip sonrasında zipten çıkartalım. Daha sonrasında mysql-replace klasörünü FTP alanına yükleyelim ve http://www.siteadresi.com/mysql-replace olarak çağırdığınızda yandaki şekilde bir sayfa gelecektir.

Search for: Aratılmak istenen ifadeyi yazınız.
(Örneğin : http://www.enderkahraman.com)

Replace with: Arama sonucunda değiştirilecek yeni ifadeyi yazınız.
(Örneğin https://www.enderkahraman.com)

Yani bu işlem sonrasında veritabanı içerisindeki http://www.enderkahraman.com kayıtları https://www.enderkahraman.com olarak değişecektir.

Hostname: Bu bölüme ise veritabanı sunucusunu yazalım. Harici bir sunucu kullanmıyorsanız localhost olarak kalmalıdır.
Database: İşlemi gerçekleştirmek istediğiniz veritabanı adını yazalım.
Username: Veritabanına bağlı kullanıcı adını yazalım.
Password: Veritabanı kullanıcısının parolasını yazalım.

Sadece arama yapıp sonuçları görmek istiyor iseniz, Search kutucuğunu seçelim, bulunan sonuçların direkt olarak değiştirilmesini istiyor iseniz Replace kutucuğunu seçelim. Değiştirme işlemi gerçekleştirmeden önce arama yaptırıp daha sonrasında değiştirme işlemi gerçekleştirmenizi öneririm.