nexus-one-ya-da-google-phone-karsinizda_01 “Google telefon çıkartacak” uzun zamandır üzerinde konuşulan bir konuydu. Hatta telefonun taslak çizimleri internette dolaşıyordu. Bu dedikodular Google’ın mobil işletim sistemi Android’in duyurulmasıyla ciddi bir hal aldı. Gelinen son noktada ise telefonun adı, donanımı ve nasıl görüneceği artık biliniyor. Nexus One, Google’ın iPhone’u olmaya aday (ayrıca iPhone’dan daha ince olacağı söylentisi var).
Başka bir açıdan Motorola ve Samsung Android işletim sistemini kullanıyorken Google’ın bir rakip olarak karşılarına dikilmesi bu üreticileri rekabetten kaçıracak mı? Elbette bunu zaman gösterecek.

HTC’nin üreteceği Nexus One, HTC Passion (Bravo) modeliyle aynı donanımsal özellikleri taşıyacak; 3.7″ AMOLED ekran, 5 megapiksel kamera ve Qualcomm 1 GHz Snapdragon CPU. Android 2.1 işletim sistemli olacak telefonun tüm görsel arayüzü Google tarafından hazırlandı.

Google telefonunu dünya çapındaki çalışanlarına göndererek test aşamasını gerçekleştiriyor. Bunun dışında arama devi telefonu hakkında sessizliğini korurken resmi açıklamanın 5 Ocak’ta yapılabileceğinden bahsediliyor.

Daha çok resim ve video Teknomag sitesinde.